Rosení oken

Rosení oken

Rosení oken je v posledních letech častým tématem na diskusních fórech, ale také je častou otázkou našich zákazníků. Jak to tedy s rosením oken ve skutečnosti je? Faktem je, že rosení oken je problém, který je nutné řešit. Člověk během svého života stráví v interiéru 90% svého času, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v něm dýchá.

Co všechno rosení oken ovlivňuje?

Hned na začátek je důležité upozornit, že rosení skel je v určité míře přirozenou vlastností oken. Pokud ale jde o rosení v meziskelním prostoru, tak to můžeme považovat za velký problém, který je třeba řešit s odborníkem. Okna se rosí v momentě, kdy interiérový vzduch plný vodních pár narazí na chladný bod. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím více pár se v něm udrží. Tuto kondenzaci vodních pár můžeme minimalizovat, pokud budeme větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty, protože výměnou teplého vlhkého vzduchu za chladný suchý vzduch vlhkost snížíme.

Na co má rosení oken vliv?

Rosa na oknech nejen že působí neesteticky, ale pokud ze skel stéká, poškozuje dřevěné rámy eurooken. Plastové profily sice voda nepoškozuje, ale působí na zbývající materiály v okolí (omítka, podlaha,…) a také na další části okem, převážně na panty. Vysoká vlhkost nezpůsobuje jen materiální problémy, ale nejdůležitější – také zdravotní problémy. Při vysoké vlhkosti se v místnosti mohou vytvářet plísně, které negativně ovlivňují zdraví, a hlavně u dětí je v tomto případě zvýšené riziko vzniku dýchacích onemocnění.

Co může způsobovat rosení oken?

Kromě nedostatečného, anebo nesprávného větrání může způsobit rosení oken také chyba těsnících vlastností oken. Pokud okno správně netěsní, tak okolo okenného křídla do interiéru pernamentně proniká studený vzduch, který ochlazuje sklo, na kterém se vodní páry v interiérovém vzduchu srážejí. Rosení oken mohou způsobovat také okenní doplňky – nesprávný parapet, případně žaluzie, která brání teplému vzduchu z radiátoru pod oknem ohřát sklo.

Větrání

Jak je už napsané výše – větrat je důležité. Důležité je větrat správně. Větráním otevřeným oknem na sklopní funkci vyměníme přibližně 1 m3za hodinu – které způsobuje také ochlazení stěn v okolí okna, které musíme následně zase ohřívat. Větrat se má intenzivně a krátce. Při otevření celých okenních křídel v domě, anebo v bytě na 5–7 minut vytvoříme průvan, který vymění veškerý vzduch nemovitosti, stěny a nábytek zůstanou teplé, takže pár minut po zavření oken je vzduch v domácnosti příjemný, čerstvý a ohřátý na pokojovou teplotu.

Pokud se Vaše okna rosí ve vysoké míře, tak nás neváhejte kontaktovat, nechte si bezplatně zkontrolovat stav Vašich oken a využijte naše bezplatné poradenství.

Close Menu